MCO800-16IO1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCO800-16IO1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
WC-800
Datasheet
Download
Description
SCR THYRISTOR SGL 1600V WC-800
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Package / Case :
WC-800
Series :
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
Base Product Number :
MCO
Mounting Type :
Chassis Mount
IXYS
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Chassis Mount
Packaging :
Tray
Package :
Tray
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR
Product Status :
Obsolete
Structure :
Single
Number of Pins :
800
Operating Temperature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
MCO
Voltage - Off State :
1.6kV