MCNA95PD2200TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCNA95PD2200TB
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-240AA
Datasheet
Download
Description
BIPOLAR MODULE - THYRISTOR TO-2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Trigger Device Type :
SCR
Circuit Type :
Phase Leg
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
149A
Operating Temperature :
-40°C~140°C TJ
RoHS :
Details
Product Category :
SCR Modules
Subcategory :
Thyristors
Factory Lead Time :
20 Weeks
Product Type :
SCR Modules
Product Status :
Active
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Package :
Box
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Off State :
2.2kV
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Base Product Number :
MCNA95
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Brand :
IXYS
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1700A 1840A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Mounting Style :
Screw Mount
Packaging :
Box
Current - On State (It (AV)) (Max) :
95A