MCMA700P1600CA
Mfr.Part #
MCMA700P1600CA
Package / Case
ComPack
Description
SCR MODULE 1.6KV 700A COMPACK
Stock
1
In Stock :
1
Operating Temperature :
-40°C~140°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
Compliant
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
300mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1100A
Current - Hold (Ih) (Max) :
300 mA
Package :
Box
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1.6kV
Trigger Device Type :
SCR
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Style :
Screw Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Brand :
IXYS
RoHS :
Details
Packaging :
Box
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Base Product Number :
MCMA700
Product Category :
SCR Modules
Technology :
Si
Structure :
Series Connection - All SCRs
Current - On State (It (AV)) (Max) :
700A
Package / Case :
ComPack
IXYS
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2V
Product Type :
SCR Modules
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
19000A 20500A
Mounting Type :
Chassis Mount
Subcategory :
Thyristors
Voltage - Off State :
1.6kV