MCMA65P1200TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCMA65P1200TA
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-240AA
Datasheet
Download
Description
SCR MODULE 1.2KV 65A TO240AA
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
On-State Current-Max :
65000A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
95mA
Voltage - Off State :
1.2kV
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Structure :
Series Connection - All SCRs
ECCN Code :
EAR99
Package :
Bulk
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Product Category :
SCR Modules
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1150A 1240A
Base Product Number :
MCMA65
IXYS
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Current - Hold (Ih) (Max) :
200 mA
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
1240 A
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Desc. of Quick-Connects :
2G-2GR
Hold Current :
200mA
Series :
MCMA
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-40°C~140°C TJ
Trigger Device Type :
SCR
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
RMS Current (Irms) :
105A
Published :
2014
Package / Case :
TO-240AA
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1.6 V
Brand :
IXYS
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Chassis Mount
Holding Current-Max :
200 mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Status :
Active
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
105A
Technology :
Si
Reach Compliance Code :
Compliant
DC Gate Trigger Current-Max :
200 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
65A
Leakage Current (Max) :
10mA
Packaging :
Bulk
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V