MC74LCX16240DTR2
Mfr.Part #
MC74LCX16240DTR2
Manufacturer
onsemi
Package / Case
48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Description
IC BUFFER INVERT 3.6V 48TSSOP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Logic Type :
Buffer, Inverting
Mounting Type :
Surface Mount
Qualification Status :
COMMERCIAL
Series :
74LCX
Voltage - Supply :
2V~3.6V
Terminal Form :
Gull wing
Surface Mount :
yes
Output Polarity :
INVERTED
Terminal Finish :
TIN LEAD
Number of Bits :
4
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
6.1mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Ports :
2
Pin Count :
48
Number of Terminations :
48
Supply Voltage :
2.5V
Current - Output High, Low :
24mA 24mA
Number of Functions :
4
Family :
LVC/LCX/Z
Height Seated (Max) :
1.1mm
Package / Case :
48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Terminal Pitch :
0.5mm
JESD-609 Code :
e0
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Output Type :
3-STATE
Number of Elements :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Length :
12.5mm
Pbfree Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
MC74LCX16240DTR2
Introducing Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers onsemi MC74LCX16240DTR2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:48, Package / Case:48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, MC74LCX16240DTR2 pinout, MC74LCX16240DTR2 datasheet PDF, MC74LCX16240DTR2 amp .Beyond Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers onsemi MC74LCX16240DTR2 ,we also offer SN74LVC244APWR, SN74AUP1G07DCKR, SN74LVC2G125DCUR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi MC74LCX16240DTR2
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers onsemi MC74LCX16240DTR2 Overview
Introducing the cutting-edge MC74LCX16240DTR2 from onsemi, a leading innovator in integrated circuits technology. This IC BUFFER INVERT 3.6V 48TSSOP offers unparalleled performance and reliability, making it the top choice for your electronic circuit needs.
MC74LCX16240DTR2 Features
  • Low voltage operation: With a voltage range of 3.6V, this IC offers energy-efficient performance without compromising on functionality.