MC7448HX600NC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC7448HX600NC
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
360-BCBGA, FCCBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC74XX 600MHZ 360FCCBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Graphics Acceleration :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
MC7448
Package / Case :
360-BCBGA, FCCBGA
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Supplier Device Package :
360-FCCBGA (25x25)
Packaging :
Tray
Series :
MPC74xx
Published :
Speed :
600MHz
Voltage - I/O :
1.5V 1.8V 2.5V
Co-Processors/DSP :
Multimedia; SIMD
Core Processor :
PowerPC G4
Operating Temperature :
0°C~105°C TA
Datasheets
MC7448HX600NC
NXP Semiconductors MC7448HX600NC
PowerPC G4 Microprocessor MPC74xx Series MC7448 360-BCBGA, FCCBGA
MC7448HX600NC Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 360-BCBGA, FCCBGA. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Identify the operating temperature around 0°C~105°C TA. In the MPC74xx series, it is found. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. At 1.5V 1.8V 2.5V, the CPU runs its I/O. Search MC7448 for variants of the embedded microprocessor. It is offered by suppliers as a package 360-FCCBGA (25x25).