MC68SZ328ACVM66
Mfr.Part #
MC68SZ328ACVM66
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
196-PBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU M683XX 66MHZ 196BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Additional Interfaces :
SPI, UART
Base Part Number :
MC68SZ328
Core Processor :
FLX68000
Display & Interface Controllers :
LCD, Touch Panel
Speed :
66MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Graphics Acceleration :
No
Series :
M683xx
Voltage - I/O :
3.0V