MC68020CRC25E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC68020CRC25E
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
114-BPGA
Datasheet
Download
Description
32-BIT, 25MHZ, CMOS, CPGA114
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microprocessors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Processor :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
114-BPGA
Lead Free :
Contains Lead
Series :
M680x0
Voltage - I/O :
5.0V
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Supplier Device Package :
114-PGA (34.55x34.55)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Speed :
25MHz
Packaging :
Tray
Graphics Acceleration :
No
Datasheets
MC68020CRC25E
Freescale Semiconductor MC68020CRC25E
68020 Microprocessor M680x0 Series 114-BPGA
MC68020CRC25E Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 114-BPGA. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around -40°C~85°C TA. The cpu microprocessor belongs to the M680x0 series. The CPU is cored with a 68020 processor. In this CPU, I/O is set to 5.0V. Suppliers offer a package of 114-PGA (34.55x34.55).