MC68SEC000CFU20
Mfr.Part #
MC68SEC000CFU20
Manufacturer
Motorola
Description
MICROPROCESSOR, 32 BIT, MC68000
Stock
165
In Stock :
165
Manufacturer :
Motorola
Product Category :
Microprocessors
Temperature Grade :
Industrial
Terminal Pitch :
0.8mm
Width :
14mm
Operating Temperature (Max) :
85°C
Qualification Status :
Not Qualified
Format :
FIXED POINT
Address Bus Width :
24
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Low Power Mode :
yes
Integrated Cache :
No
Clock Frequency :
20MHz
Number of Terminals :
64
Terminal Position :
QUAD
Speed :
20 MHz
Supply Voltage :
3.3V
Bit Size :
32
External Data Bus Width :
16
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Additional Feature :
CAN ALSO OPERATE WITH 5V SUPPLY