MC68SEC000AA10R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC68SEC000AA10R2
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
64-QFP
Datasheet
Download
Description
IC MPU M680X0 10MHZ 64QFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Package / Case :
64-QFP
Speed :
10MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
M680x0
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Base Part Number :
MC68SEC000
Supplier Device Package :
64-QFP (14x14)
Core Processor :
EC000
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Graphics Acceleration :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - I/O :
3.3V 5.0V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
MC68SEC000AA10R2
NXP Semiconductors MC68SEC000AA10R2
EC000 Microprocessor M680x0 Series MC68SEC000 64-QFP
MC68SEC000AA10R2 Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 64-QFP. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around 0°C~70°C TA. The cpu microprocessor belongs to the M680x0 series. The CPU is cored with a EC000 processor. In this CPU, I/O is set to 3.3V 5.0V. The microprocessor can be searched for with MC68SEC000 if you are looking for variants. Suppliers offer a package of 64-QFP (14x14).