MC68LC302PU16VCT
Mfr.Part #
MC68LC302PU16VCT
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MPU M683XX 16MHZ 100LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Core Processor :
M68000
Package / Case :
100-LQFP
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Voltage - I/O :
3.3V
Base Part Number :
MC68LC302
Series :
M683xx
RAM Controllers :
DRAM
Co-Processors/DSP :
Communications; RISC CPM
Additional Interfaces :
GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 8/16-Bit
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Speed :
16MHz
Datasheets
MC68LC302PU16VCT
NXP Semiconductors MC68LC302PU16VCT
M68000 Microprocessor M683xx Series MC68LC302 100-LQFP
MC68LC302PU16VCT Overview
The microprocessor is conveniently packaged in 100-LQFP, making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 1 Core 8/16-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around 0°C~70°C TA. The M683xx series contains it. A M68000 processor powers this CPU. DRAM RAM controllers are used by this CPU. This microprocessor has GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI interfaces to serve you better. I/O is run at 3.3V on this CPU. Try searching for variants of the cpu microprocessor with MC68LC302.