MC68LC060RC50
Mfr.Part #
MC68LC060RC50
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
206-BPGA
Description
MPU, 32-BIT, 50MHZ, CPGA206
Stock
474
In Stock :
474
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Processor :
68060
Voltage - I/O :
5.0V
Series :
M680x0
Base Part Number :
MC68LC060
Speed :
50MHz
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Additional Interfaces :
SCI, SPI
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Published :
1995
Package / Case :
206-BPGA
Datasheets
MC68LC060RC50
Freescale Semiconductor MC68LC060RC50
68060 Microprocessor M680x0 Series MC68LC060 206-BPGA
MC68LC060RC50 Description
The MC68LC060RC50 offers superscalar integer performance of over 110 MIPS at 75 MHz. The MC68LC060RC50 is fully equipped with a floating-point unit (FPU) and a memory management unit (MMU) for high-performance embedded control applications. For cost-sensitive embedded control and desktop applications where an MMU is required, but the additional cost of an FPU is not justified, the MC68LC060RC50 offers high performance at a low cost.