MC68LC060BRC66
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC68LC060BRC66
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
206-BPGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU M680X0 66MHZ 206PGA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Series :
M680x0
Package / Case :
206-BPGA
Base Part Number :
MC68LC060
Additional Interfaces :
SCI, SPI
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Operating Temperature :
-40°C~70°C TA
Packaging :
Tray
Voltage - I/O :
5.0V
Core Processor :
68060
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Graphics Acceleration :
No
Speed :
66MHz
Published :
1995
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
206-PGA (47.25x47.25)
Datasheets
MC68LC060BRC66
NXP Semiconductors MC68LC060BRC66
68060 Microprocessor M680x0 Series MC68LC060 206-BPGA
MC68LC060BRC66 Overview
The embedded microprocessor has been packed in 206-BPGA for convenient overseas shipping. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. A CPU with 1 Core 32-Bit cores and width 1 Core 32-Bit busses is used. Understand how the operating temperature around -40°C~70°C TA is determined. This is a member of the M680x0 series. With a core count of 68060, this CPU is multicore. With its SCI, SPI interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. The CPU runs at 5.0V when it comes to I/O. Use MC68LC060 when searching for variants of the embedded microprocessor. Suppliers are offering 206-PGA (47.25x47.25) packages.