MC68LC040RC40A
Mfr.Part #
MC68LC040RC40A
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
179-BEPGA
Description
32-BIT, 40MHZ, CMOS, PPGA179
Stock
810
In Stock :
810
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Speed :
40MHz
Core Processor :
68040
Voltage - I/O :
5.0V
Package / Case :
179-BEPGA
Published :
1995
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Additional Interfaces :
SCI, SPI
3 (168 Hours)
Base Part Number :
MC68LC040
Datasheets
MC68LC040RC40A
Freescale Semiconductor MC68LC040RC40A
68040 Microprocessor M680x0 Series MC68LC040 179-BEPGA
MC68LC040RC40A Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 179-BEPGA. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Identify the operating temperature around 0°C~70°C TA. In the M680x0 series, it is found. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. The microprocessor features interfaces SCI, SPI for better service. At 5.0V, the CPU runs its I/O. Search MC68LC040 for variants of the embedded microprocessor.