MC68HC001EI16
Mfr.Part #
MC68HC001EI16
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
68-LCC (J-Lead)
Description
IC MPU M680X0 16MHZ 68PLCC
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
68-LCC (J-Lead)
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Series :
M680x0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
16MHz
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Voltage - I/O :
5.0V
Graphics Acceleration :
No
Supplier Device Package :
68-PLCC (24.21x24.21)
Packaging :
Tube
Core Processor :
EC000
Datasheets
MC68HC001EI16
NXP Semiconductors MC68HC001EI16
EC000 Microprocessor M680x0 Series 68-LCC (J-Lead)
MC68HC001EI16 Overview
The microprocessor is conveniently packaged in 68-LCC (J-Lead), making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Tube. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around 0°C~70°C TA. The M680x0 series contains it. A EC000 processor powers this CPU. I/O is run at 5.0V on this CPU. Suppliers offer a 68-PLCC (24.21x24.21) package.