MC68HC000EI16
Mfr.Part #
MC68HC000EI16
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
68-LCC (J-Lead)
Description
IC MPU M680X0 16MHZ 68PLCC
Stock
112
In Stock :
112
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Packaging :
Tube
Speed :
16MHz
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Base Part Number :
MC68HC000
Package / Case :
68-LCC (J-Lead)
Series :
M680x0
Graphics Acceleration :
No
Published :
1995
Voltage - I/O :
5.0V