MC68EC020AA16
Mfr.Part #
MC68EC020AA16
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
100-BQFP
Description
RISC MPU, 32-BIT, 16.67MHZ
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Voltage - I/O :
5.0V
Speed :
16MHz
Packaging :
Tray
Series :
M680x0
Package / Case :
100-BQFP
Supplier Device Package :
100-QFP (14x20)
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
MC68EC020AA16
Freescale Semiconductor MC68EC020AA16
68020 Microprocessor M680x0 Series 100-BQFP
MC68EC020AA16 Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 100-BQFP. The packaging method Tray provides high reliability. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around 0°C~70°C TA should be understood. This is part of the M680x0 series. The CPU is powered by a 68020 core. The CPU runs I/O at 5.0V. Suppliers offer 100-QFP (14x20) packages.