MC68EC000AA16R2
Mfr.Part #
MC68EC000AA16R2
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
64-QFP
Description
IC MPU M680X0 16MHZ 64QFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Core Processor :
EC000
Base Part Number :
MC68EC000
Supplier Device Package :
64-QFP (14x14)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
M680x0
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Published :
Speed :
16MHz
Package / Case :
64-QFP
Voltage - I/O :
5.0V
Datasheets
MC68EC000AA16R2
NXP Semiconductors MC68EC000AA16R2
EC000 Microprocessor M680x0 Series MC68EC000 64-QFP
MC68EC000AA16R2 Overview
With a packing size of 64-QFP, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. High reliability is achieved with advanced packaging method Tape & Reel (TR). CPUs have 1 Core 32-Bit cores/bus width. Be aware of the operating temperature around 0°C~70°C TA. A M680x0 series item. A EC000 processor is present in this CPU. 5.0V is the CPU's I/O address. You can search for variants of a microprocessor with MC68EC000. A supplier offers a 64-QFP (14x14) package.