MC68E360ZP25VLR2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC68E360ZP25VLR2
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
357-BGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ethernet :
10Mbps (1)
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Package / Case :
357-BGA
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Additional Interfaces :
SCC, SMC, SPI
Graphics Acceleration :
No
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
M683xx
Core Processor :
CPU32+
Voltage - I/O :
3.3V
Base Part Number :
MC68E360
Published :
Speed :
25MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RAM Controllers :
DRAM
Datasheets
MC68E360ZP25VLR2
NXP Semiconductors MC68E360ZP25VLR2
CPU32+ Microprocessor M683xx Series MC68E360 357-BGA
MC68E360ZP25VLR2 Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 357-BGA. The packaging method Tape & Reel (TR) provides high reliability. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around 0°C~70°C TA should be understood. This is part of the M683xx series. The CPU is powered by a CPU32+ core. There are DRAM RAM controllers on this CPU. This microprocessor features SCC, SMC, SPI interfaces to better serve its users. The CPU runs I/O at 3.3V. Using MC68E360 will help you find variants of the cpu microprocessor.