MC68360ZQ25VL
Mfr.Part #
MC68360ZQ25VL
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
357-BBGA
Description
QUICC COMMUNICATIONS CONTROLLER,
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microprocessors
Package / Case :
357-BBGA
Boundary Scan :
yes
HTS Code :
JESD-30 Code :
S-PBGA-B357
Terminal Pitch :
1.27mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V
Additional Interfaces :
SCC, SMC, SPI
Height Seated (Max) :
1.86mm
Supply Voltage :
5V
Published :
Terminal Position :
BOTTOM
Length :
25mm
Bus Compatibility :
Graphics Acceleration :
No
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Number of Terminations :
357
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Speed :
25MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.75V
Voltage - I/O :
3.3V
Clock Frequency :
25MHz
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e0
Terminal Form :
Ball
Data Transfer Rate-Max :
1.25 MBps
RAM Controllers :
DRAM
Base Part Number :
MC68360
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Data Encoding/Decoding Method :
NRZ; NRZI-MARK; NRZI-SPACE; BIPH-MARK(FM1); BIPH-SPACE(FM0); BIPH-LEVEL(MANCHESTER); DIFF BIPH-LEVEL
Low Power Mode :
ECCN Code :
3A991.A.2
Series :
M683xx
Communication Protocol :
BISYNC, HDLC; ETHERNET, PROFIBUS; SS7 TRANSPARENT; X.21; V.14; UART; APPLE TALK; DDCMP
Address Bus Width :
32
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
External Data Bus Width :
32
Core Processor :
CPU32+
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Ethernet :
10Mbps (1)
Datasheets
MC68360ZQ25VL
Freescale Semiconductor MC68360ZQ25VL
1.27mm CPU32+ Microprocessor M683xx Series MC68360 5V 357-BBGA
MC68360ZQ25VL Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 357-BBGA. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around 0°C~70°C TA. The cpu microprocessor belongs to the M683xx series. The CPU is cored with a CPU32+ processor. The CPU uses DRAM RAM controllers. This microprocessor features interfaces SCC, SMC, SPI. In this CPU, I/O is set to 3.3V. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL. The microprocessor can be searched for with MC68360 if you are looking for variants. In total, there are 357 terminations. When the voltage supply is 5V, the cpu microprocessor should be powered on and run. It can supply a maximum current of 5.25V. 32 is the width of the external data bus on this CPU. 25MHz is the microprocessor's clock frequency.