MC68360ZP25LR2
Mfr.Part #
MC68360ZP25LR2
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
357-BGA
Description
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Package / Case :
357-BGA
Ethernet :
10Mbps (1)
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
RAM Controllers :
DRAM
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
MC68360
Speed :
25MHz
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Additional Interfaces :
SCC, SMC, SPI
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - I/O :
5.0V
Graphics Acceleration :
No
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Datasheets
MC68360ZP25LR2
NXP Semiconductors MC68360ZP25LR2
CPU32+ Microprocessor M683xx Series MC68360 357-BGA
MC68360ZP25LR2 Overview
Packed in 357-BGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability. The CPU has 1 Core 32-Bit cores/Bus width. Extended operating temperature around 0°C~70°C TA. It comes from the M683xx series. This CPU is cored with a CPU32+ processor. This CPU uses DRAM RAM controllers. To serve better this microprocessor features SCC, SMC, SPI interfaces. This CPU runs I/O at 5.0V. If you are looking for variants of the cpu microprocessor, try search with MC68360.