MC68360AI25VL
Mfr.Part #
MC68360AI25VL
Package / Case
240-BFQFP
Description
IC MPU M683XX 25MHZ 240FQFP
Product Category :
Microprocessors
Base Part Number :
MC68360
Ethernet :
10Mbps (1)
Packaging :
Tray
Package / Case :
240-BFQFP
Graphics Acceleration :
No
Published :
Voltage - I/O :
3.3V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RAM Controllers :
DRAM
Factory Lead Time :
8 Weeks
Core Processor :
CPU32+
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Additional Interfaces :
SCC, SMC, SPI
Speed :
25MHz
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Series :
M683xx
Datasheets
MC68360AI25VL
NXP Semiconductors MC68360AI25VL
CPU32+ Microprocessor M683xx Series MC68360 240-BFQFP
MC68360AI25VL Overview
With a packing size of 240-BFQFP, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. High reliability is achieved with advanced packaging method Tray. CPUs have 1 Core 32-Bit cores/bus width. Be aware of the operating temperature around 0°C~70°C TA. A M683xx series item. A CPU32+ processor is present in this CPU. The CPU contains DRAM RAM controllers. This microprocessor is equipped with an interface of SCC, SMC, SPI. 3.3V is the CPU's I/O address. You can search for variants of a microprocessor with MC68360.