MC68332GCPV16B1
Mfr.Part #
MC68332GCPV16B1
Package / Case
144-LQFP
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP
Product Category :
Microcontrollers
Package / Case :
144-LQFP
Oscillator Type :
Internal
Speed :
16MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Core Processor :
CPU32
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Core Size :
32-Bit
Packaging :
Tray
Number of I/O :
15
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Series :
M683xx
Connectivity :
EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RAM Size :
2K x 8
Base Part Number :
MC68332
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V