MC68332AVFC16
Mfr.Part #
MC68332AVFC16
Manufacturer
Motorola
Package / Case
132-BQFP Bumpered
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 132PQFP
Manufacturer :
Motorola
Product Category :
Microcontrollers
Core Size :
32-Bit Single-Core
Base Product Number :
MC68332
Series :
RAM Size :
2K x 8
RoHS :
Non-Compliant
Connectivity :
EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Program Memory Size :
Supplier Device Package :
132-PQFP (24.13x24.13)
Data Converters :
Package :
Bulk
EEPROM Size :
Speed :
16MHz
Number of I/O :
15
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V
Package / Case :
132-BQFP Bumpered
Core Processor :
CPU32
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Oscillator Type :
Internal
Program Memory Type :
ROMless
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)