MC68302RC20C
Mfr.Part #
MC68302RC20C
Package / Case
132-BPGA Exposed Pad
Description
IC MPU M683XX 20MHZ 132PGA
Product Category :
Microprocessors
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Qualification Status :
COMMERCIAL
Terminal Pitch :
2.54mm
Terminal Position :
PERPENDICULAR
RAM Controllers :
DRAM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Additional Interfaces :
GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Height Seated (Max) :
4.95mm
Surface Mount :
No
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 8/16-Bit
Core Processor :
M68000
Voltage - I/O :
5.0V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, LAN
Length :
39.624mm
JESD-30 Code :
S-CPGA-P132
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Packaging :
Tray
Graphics Acceleration :
No
Package / Case :
132-BPGA Exposed Pad
Pbfree Code :
Speed :
20MHz
Pin Count :
132
Terminal Form :
PIN/PEG
Number of Terminations :
132
Co-Processors/DSP :
Communications; RISC CPM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
MC68302RC20C
NXP Semiconductors MC68302RC20C
2.54mm M68000 Microprocessor M683xx Series 132-BPGA Exposed Pad
MC68302RC20C Overview
Due to its 132-BPGA Exposed Pad packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Tray. Cores/Bus width of the CPU is 1 Core 8/16-Bit . Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. From the M683xx series. M68000 is the processor core of this CPU. Memory controllers for this CPU are DRAM. Featuring GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI interfaces, this microprocessor can better serve you. There is 5.0V I/O running on this CPU. The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, LAN belongs to uPs/uCs/Peripheral ICs. Total terminations are 132. Supply current is maximum at 5.5V. Embedded microprocessor bodies have 132 pins injected into them.