MC68302EH16CR2
Mfr.Part #
MC68302EH16CR2
Package / Case
132-BQFP Bumpered
Description
IC MPU M683XX 16MHZ 132QFP
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Microprocessors
ECCN Code :
3A991.A.2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - I/O :
5.0V
Supply Voltage :
5V
Published :
1995
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR CIRCUIT
Co-Processors/DSP :
Communications; RISC CPM
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
RAM Controllers :
DRAM
HTS Code :
Core Processor :
M68000
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Speed :
16MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package / Case :
132-BQFP Bumpered
Graphics Acceleration :
No
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Additional Interfaces :
GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 8/16-Bit
Base Part Number :
MC68302
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Datasheets
MC68302EH16CR2
NXP Semiconductors MC68302EH16CR2
M68000 Microprocessor M683xx Series MC68302 5V 132-BQFP Bumpered
MC68302EH16CR2 Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 132-BQFP Bumpered. The packaging method Tape & Reel (TR) provides high reliability. There are 1 Core 8/16-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around 0°C~70°C TA should be understood. This is part of the M683xx series. The CPU is powered by a M68000 core. There are DRAM RAM controllers on this CPU. This microprocessor features GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI interfaces to better serve its users. The CPU runs I/O at 5.0V. uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROPROCESSOR CIRCUIT. Using MC68302 will help you find variants of the cpu microprocessor. You should be able to turn on and run the embedded microprocessor with a voltage supply of 5V. A maximum supply current of 5.5V is available.