MC68302EH16CB1
Mfr.Part #
MC68302EH16CB1
Package / Case
132-BQFP Bumpered
Description
IC MPU M683XX 16MHZ 132QFP
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Microprocessors
Package / Case :
132-BQFP Bumpered
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Base Part Number :
MC68302
Graphics Acceleration :
No
Voltage - I/O :
5.0V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Additional Interfaces :
GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
HTS Code :
Core Processor :
M68000
Packaging :
Tray
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Published :
1995
JESD-30 Code :
S-PQFP-G132
Terminal Form :
Gull wing
Co-Processors/DSP :
Communications; RISC CPM
Terminal Position :
QUAD
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 8/16-Bit
Series :
M683xx
RAM Controllers :
DRAM
Speed :
16MHz
Number of Terminations :
132
Terminal Pitch :
0.635mm
Datasheets
MC68302EH16CB1
NXP Semiconductors MC68302EH16CB1
0.635mm M68000 Microprocessor M683xx Series MC68302 132-BQFP Bumpered
MC68302EH16CB1 Overview
The embedded microprocessor has been packed in 132-BQFP Bumpered for convenient overseas shipping. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. A CPU with 1 Core 8/16-Bit cores and width 1 Core 8/16-Bit busses is used. Understand how the operating temperature around 0°C~70°C TA is determined. This is a member of the M683xx series. With a core count of M68000, this CPU is multicore. A CPU with this architecture uses DRAM RAM controllers. With its GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. The CPU runs at 5.0V when it comes to I/O. Use MC68302 when searching for variants of the embedded microprocessor. Overall, there are 132 terminations.