MC68302AG20C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC68302AG20C
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
144-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MPU M683XX 20MHZ 144LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Voltage - I/O :
5.0V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Packaging :
Tray
Co-Processors/DSP :
Communications; RISC CPM
Published :
Core Processor :
M68000
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
M683xx
Additional Interfaces :
GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 8/16-Bit
Package / Case :
144-LQFP
Speed :
20MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
MC68302
Graphics Acceleration :
No
RAM Controllers :
DRAM
Datasheets
MC68302AG20C
NXP Semiconductors MC68302AG20C
M68000 Microprocessor M683xx Series MC68302 144-LQFP
MC68302AG20C Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 144-LQFP. The packaging method Tray provides high reliability. There are 1 Core 8/16-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around 0°C~70°C TA should be understood. This is part of the M683xx series. The CPU is powered by a M68000 core. There are DRAM RAM controllers on this CPU. This microprocessor features GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI interfaces to better serve its users. The CPU runs I/O at 5.0V. Using MC68302 will help you find variants of the cpu microprocessor.