MC68030CRC33C
Mfr.Part #
MC68030CRC33C
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
128-BPGA
Description
IC MPU M680X0 33MHZ 128PGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Pin Count :
128
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.75V
Boundary Scan :
No
Speed :
33MHz
Qualification Status :
COMMERCIAL
Packaging :
Tray
Number of Terminations :
128
Integrated Cache :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Length :
34.545mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V
Graphics Acceleration :
No
Low Power Mode :
Terminal Form :
PIN/PEG
Supply Voltage :
5V
Series :
M680x0
Surface Mount :
Clock Frequency :
33MHz
JESD-30 Code :
S-CPGA-P128
Format :
FIXED POINT
Height Seated (Max) :
4.7mm
Voltage - I/O :
5.0V
Package / Case :
128-BPGA
Additional Interfaces :
SCI, SPI
External Data Bus Width :
32
Terminal Pitch :
2.54mm
Terminal Position :
PERPENDICULAR
Bit Size :
32
Address Bus Width :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR
Core Processor :
Pbfree Code :
yes
Datasheets
MC68030CRC33C
NXP Semiconductors MC68030CRC33C
2.54mm 68030 32-bit Microprocessor M680x0 Series 5V 128-BPGA
MC68030CRC33C Overview
Due to its 128-BPGA packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Tray. Cores/Bus width of the CPU is 1 Core 32-Bit . Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. From the M680x0 series. 68030 is the processor core of this CPU. Featuring SCI, SPI interfaces, this microprocessor can better serve you. There is 5.0V I/O running on this CPU. The type MICROPROCESSOR belongs to uPs/uCs/Peripheral ICs. Total terminations are 128. Using a 5V voltage supply, you should be able to operate the cpu microprocessor. 32-Bit is its architecture. Supply current is maximum at 5.25V. An external data bus width of 32 is available on this CPU. Embedded microprocessor bodies have 128 pins injected into them. A clock frequency of 33MHz is used by the CPU microprocessor.