MC68030CRC25C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC68030CRC25C
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
128-BPGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU M680X0 25MHZ 128PGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
External Data Bus Width :
32
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.75V
Pin Count :
128
JESD-30 Code :
S-CPGA-P128
Number of Terminations :
128
Packaging :
Tray
Additional Interfaces :
SCI, SPI
Integrated Cache :
yes
Package / Case :
128-BPGA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Boundary Scan :
No
Core Processor :
Terminal Pitch :
2.54mm
Bit Size :
32
Terminal Position :
PERPENDICULAR
Terminal Form :
PIN/PEG
Low Power Mode :
yes
Graphics Acceleration :
No
Voltage - I/O :
5.0V
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Series :
M680x0
Speed :
25MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V
Supply Voltage :
5V
Surface Mount :
Qualification Status :
COMMERCIAL
Format :
FIXED POINT
Length :
34.545mm
Address Bus Width :
Clock Frequency :
25MHz
Datasheets
MC68030CRC25C
NXP Semiconductors MC68030CRC25C
2.54mm 68030 32-bit Microprocessor M680x0 Series 5V 128-BPGA
MC68030CRC25C Overview
Since the microprocessor is packed in 128-BPGA, shipping overseas is convenient. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tray. This CPU has 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus widths. K-40°C~85°C TAw what the operating temperature is around -40°C~85°C TA. In the series M680x0, it is found. 68030 processors are embedded in this CPU. Microprocessors with SCI, SPI interfaces are designed to serve users better. 5.0V is the I/O speed of this CPU. It is a MICROPROCESSOR in terms of uPs/uCs/Peripheral ICs. The total number of terminations is 128. Turning on and running the embedded microprocessor with a 5V voltage supply should be possible. The architecture of the microprocessor is 32-bit. 5.25V is its maximum supply current. There is a wide width of 32 on the external data bus of this CPU. Injection of 128 pins into the body of the embedded microprocessor is carried out. There is 25MHz clock frequency for the microprocessor.