MC01YC152KAR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC01YC152KAR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 16V X7R RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.043 1.10mm
Length :
2.4892mm
Published :
Width :
1.2954mm
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
MC
Size / Dimension :
0.098Lx0.051W 2.50mmx1.30mm
Capacitance :
1500pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
16V
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Spacing :
0.033 0.83mm
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
838.2μm
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
MC01YC152KAR
MC 1500pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.098Lx0.051W 2.50mmx1.30mm -55°C~125°C Through Hole Radial
MC01YC152KAR Overview
This device's program size/dimension is 0.098Lx0.051W 2.50mmx1.30mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
MC01YC152KAR Features
a size/dimension of 0.098Lx0.051W 2.50mmx1.30mm