MC01JTX100222
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC01JTX100222
Manufacturer
Viking Tech
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 10V X5R 0201
Manufacturer :
Viking Tech
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
Capacitance :
2200 pF
Failure Rate :
Lead Spacing :
Lead Style :
Tolerance :
±5%
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Features :
Thickness (Max) :
0.015" (0.39mm)
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) :
Series :
MC
Voltage - Rated :
10V
Temperature Coefficient :
X5R
Product Status :
Active
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Datasheets
MC01JTX100222
Viking Tech MC01JTX100222
MC 2200 pF 10V Ceramic Capacitor ±5% X5R 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)