MC01YC153KAR
Mfr.Part #
MC01YC153KAR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Description
CAP CER 0.015UF 16V X7R RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.033 0.83mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
16V
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.098Lx0.051W 2.50mmx1.30mm
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.043 1.10mm
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Series :
MC
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Multilayer :
No
Capacitance :
0.015µF
Published :
Lead Pitch :
838.2μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
Datasheets
MC01YC153KAR
MC 0.015μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.098Lx0.051W 2.50mmx1.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
MC01YC153KAR Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.098Lx0.051W 2.50mmx1.30mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.838.2μm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
MC01YC153KAR Features
a size/dimension of 0.098Lx0.051W 2.50mmx1.30mm