MBR40100PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBR40100PT
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
TO-247AB 100V 40A Diodes Recti
Manufacturer :
YANGJIE
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Current - Average Rectified (Io) :
40A
Supplier Device Package :
TO-247AD (TO-3P)
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500µA @ 100V
Package / Case :
TO-247-3
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Diode Type :
Schottky
Datasheets
MBR40100PT
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C TO-247-3 Through Hole
MBR40100PT C0G Overview
MBR40100PT C0G Features
MBR40100PT C0G Applications
There are a lot of Taiwan Semiconductor Corporation
MBR40100PT C0G applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB