MASMLJ120CAE3
Mfr.Part #
MASMLJ120CAE3
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AB
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
2
Peak Pulse Current :
15.6A
Reverse Standoff Voltage :
120V
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Form :
J BEND
Number of Elements :
1
Bidirectional Channels :
1
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
MATTE TIN
Peak Pulse Power :
3kW
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min) :
133V
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Test Current :
1mA
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Mounting Type :
Surface Mount
Direction :
Bidirectional
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
Element Configuration :
Single
Clamping Voltage :
193V