MASMBG110CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MASMBG110CA
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC SMBG
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
Reverse Standoff Voltage :
110V
Terminal Position :
Dual
Applications :
GENERAL PURPOSE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Breakdown (Min) :
122V
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
600W
Published :
Number of Terminations :
2
Power - Peak Pulse :
600W
ECCN Code :
EAR99
Direction :
Bidirectional
Peak Pulse Current :
3.4A
Series :
Military, MIL-PRF-19500
JESD-609 Code :
e3
Type :
Zener
Number of Pins :
2
Number of Elements :
1
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
Test Current :
1mA
Power Line Protection :
No
Diode Element Material :
SILICON
Breakdown Voltage :
128.5V
Bidirectional Channels :
1
Pin Count :
Packaging :
Bulk
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Element Configuration :
Single
Clamping Voltage :
177V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ