MASMBG110CAE3
Mfr.Part #
MASMBG110CAE3
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC SMBG
Product Category :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Clamping Voltage :
177V
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
Power - Peak Pulse :
600W
Peak Pulse Power :
600W
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Test Current :
1mA
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
MATTE TIN
Peak Pulse Current :
3.4A
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Pins :
2
Diode Element Material :
SILICON
Breakdown Voltage :
128.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Element Configuration :
Single
Bidirectional Channels :
1
Pin Count :
Reverse Standoff Voltage :
110V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Number of Elements :
1
Packaging :
Bulk
Voltage - Breakdown (Min) :
122V