MASMLJ120A
Mfr.Part #
MASMLJ120A
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AB
Product Category :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Clamping Voltage :
193V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Mount :
1
Pin Count :
Pbfree Code :
No
Reverse Standoff Voltage :
120V
Voltage - Breakdown (Min) :
133V
JESD-609 Code :
e0
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Test Current :
1mA
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Published :
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Terminal Position :
Dual
Peak Pulse Current :
15.6A
Surface Mount
Terminal Form :
J BEND
Number of Pins :
Unidirectional Channels :
1
Direction :
Unidirectional
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Element Configuration :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Peak Pulse Power :
3kW