MASMLJ11CAE3
Mfr.Part #
MASMLJ11CAE3
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB
Terminal Finish :
MATTE TIN
Terminal Form :
J BEND
Zener
Clamping Voltage :
18.2V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Number of Elements :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Direction :
Bidirectional
Element Configuration :
Military, MIL-PRF-19500
Test Current :
1mA
Power Line Protection :
No
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Reverse Standoff Voltage :
11V
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
164.8A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Power :
3kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Mount :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
12.2V
Bulk
Additional Feature :
High Reliability
Factory Lead Time :
17 Weeks
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Breakdown Voltage :
12.85V