MASMLG78A
Mfr.Part #
MASMLG78A
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC SMLG
Voltage - Breakdown (Min) :
86.7V
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
No
Reverse Standoff Voltage :
78V
Element Configuration :
Single
Terminal Finish :
TIN LEAD
Test Current :
1mA
Published :
Peak Pulse Power :
3kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Direction :
Unidirectional
Max Reverse Leakage Current :
2µA
1
Pin Count :
Power Line Protection :
No
Clamping Voltage :
126V
1 (Unlimited)
Unidirectional Channels :
SILICON
Peak Pulse Current :
22.8A
Mount :
Surface Mount
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW