MASMLG75AE3
Mfr.Part #
MASMLG75AE3
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMLG
Product Category :
Additional Feature :
High Reliability
JESD-609 Code :
e3
Type :
Zener
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Packaging :
Bulk
Number of Elements :
1 (Unlimited)
Unidirectional Channels :
1
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
MATTE TIN
Terminal Position :
Dual
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Power Line Protection :
No
Surface Mount :
yes
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
75V
Diode Element Material :
SILICON
Configuration :
Single
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
24.8A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
83.3V
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Breakdown Voltage :
87.7V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Published :
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
75V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
121V