MASMCJ6.5AE3
Mfr.Part #
MASMCJ6.5AE3
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AB
Clamping Voltage :
11.2V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Pbfree Code :
yes
Peak Pulse Power :
1.5kW
Element Configuration :
Single
Unidirectional Channels :
1
Additional Feature :
High Reliability
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Test Current :
10mA
Direction :
Unidirectional
Peak Pulse Current :
133.9A
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Pins :
2
Terminal Form :
J BEND
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Line Protection :
No
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
Reverse Standoff Voltage :
6.5V