MASMCJ16CAE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MASMCJ16CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Published :
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Direction :
Bidirectional
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Pulse Power :
1.5kW
Pin Count :
2
Additional Feature :
High Reliability
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Test Current :
1mA
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
57.7A
Bidirectional Channels :
1
Terminal Form :
J BEND
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Type :
Zener
Clamping Voltage :
26V
Power Line Protection :
No
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
17 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Position :
Dual
Reverse Standoff Voltage :
16V