MASMCJ130CA
Mfr.Part #
MASMCJ130CA
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AB
Product Category :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Reverse Standoff Voltage :
130V
Voltage - Breakdown (Min) :
144V
Terminal Position :
Dual
Published :
Peak Pulse Power :
1.5kW
Pin Count :
2
Peak Pulse Current :
7.2A
Mounting Type :
Surface Mount
Power Line Protection :
No
Terminal Form :
J BEND
Number of Elements :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Bidirectional Channels :
1
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Mount :
Surface Mount
Direction :
Bidirectional
Pbfree Code :
No
Number of Pins :
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Clamping Voltage :
209V
Test Current :
1mA
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW