MASMCG8.5AE3
Mfr.Part #
MASMCG8.5AE3
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMCG
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Bulk
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Power Line Protection :
No
Pbfree Code :
yes
1
Unidirectional Channels :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Peak Pulse Current :
104.2A
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Peak Pulse Power :
1.5kW
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Additional Feature :
High Reliability
Pin Count :
2
ECCN Code :
EAR99
Direction :
Unidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Pins :
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V
Test Current :
1mA
Reverse Standoff Voltage :
8.5V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Clamping Voltage :
14.4V