MASMCG78A
Mfr.Part #
MASMCG78A
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC SMCG
SILICON
Pin Count :
2
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Direction :
Unidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
High Reliability
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Published :
Peak Pulse Current :
11.4A
Peak Pulse Power :
1.5kW
Factory Lead Time :
17 Weeks
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Reverse Standoff Voltage :
78V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
86.7V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
ECCN Code :
EAR99
Test Current :
1mA
Unidirectional Channels :
Clamping Voltage :
126V