MASMCG70CAE3
Mfr.Part #
MASMCG70CAE3
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC SMCG
Clamping Voltage :
113V
Mount :
Peak Pulse Current :
13.3A
JESD-609 Code :
e3
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
125A
Pbfree Code :
yes
Voltage - Breakdown (Min) :
7.78V
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
High Reliability
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reverse Standoff Voltage :
70V
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
1.5kW
Direction :
Bidirectional
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
7V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Test Current :
1mA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12V