MASMCG6.5A
Mfr.Part #
MASMCG6.5A
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMCG
JESD-609 Code :
e0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Bulk
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Peak Pulse Power :
1.5kW
Pin Count :
2
Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Clamping Voltage :
11.2V
Peak Pulse Current :
133.9A
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Reverse Standoff Voltage :
6.5V
Test Current :
10mA
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
Direction :
Unidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V
Terminal Position :
Dual
Power Line Protection :
No
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW