MASMCG28A
Mfr.Part #
MASMCG28A
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMCG
Clamping Voltage :
45.4V
Peak Pulse Current :
33A
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reverse Standoff Voltage :
28V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Element Configuration :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Test Current :
1mA
Additional Feature :
High Reliability
Pbfree Code :
yes
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Unidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Peak Pulse Power :
1.5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
31.1V