MASMCG26A
Mfr.Part #
MASMCG26A
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMCG
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Pulse Power :
1.5kW
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Elements :
1
Direction :
Unidirectional
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reverse Standoff Voltage :
26V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Peak Pulse Current :
35.6A
Mount :
Surface Mount
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Clamping Voltage :
42.1V
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Unidirectional Channels :
1
Additional Feature :
High Reliability
Pin Count :
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V
Test Current :
1mA